Czy potrzebuję firmy budowlanej do budowy domu?

Budowanie domu bez korzystania z usług firmy budowlanej nazywamy budowaniem domu systemem gospodarczym. Taki system wymaga bardzo dużo zaangażowania i umiejętności od inwestora, który bierze na swoje barki ogrom pracy, gdyż to właśnie on staje się zarządcą budowy. Inwestor może samodzielnie wybrać i zdecydować się na konkretnych rzemieślników, specjalistów, którzy wykonają dla niego wybrane elementy i prace budowlane. Oprócz zlecenia prac innym firmom inwestor może również samodzielnie wykonać większość prac, które nie wymagają specjalistycznej wiedzy i sprzętu, tym samym ograniczając wydatki za wykonaną robociznę.

 

Budowa domu systemem gospodarczym

Poza indywidualnym wyborem specjalistów do konkretnych działań, podczas budowy systemem gospodarczym, inwestor może samodzielnie wybierać i decydować o materiałach, jakie wykorzysta podczas budowy. Jeśli jest potrzebny elektryk, hydraulik czy inny specjalista, to inwestor może zdecydować się na ofertę konkretnego fachowca lub firmy, która się zajmie danym tematem. Wybrane przez inwestora materiały mogą zostać przez niego zakupione w konkretnej hurtowni bądź sklepie, dzięki czemu może znaleźć najlepszą finansowo ofertę. Podczas szukania materiałów warto poszukać różnorodnych ofert i kwot, jakie hurtownie i składy budowlane oferują, gdyż niekiedy bardziej nam opłaca się kupić wiele materiałów w jednej firmie, a czasem lepiej nam jest wybrać wiele różnorodnych składów, by cena była niższa.

budowa domów jednorodzinnych

Koszty budowy systemem gospodarczym

Wiele ludzi decyduje się na budowę systemem gospodarczym właśnie ze względu na finanse, gdyż ten system pozwala zaoszczędzić nawet do 20% kosztów budowy domu. Najwięcej zaoszczędzić można na robociźnie. Są takie prace, które z łatwością możemy wykonywać samodzielnie, lecz oczywiście wcześniej należy zapoznać się z konkretnymi wymaganiami i tym, jak powinno się to zrobić w poprawny sposób. Oddając w ręce firmy każdy z tych elementów możemy mieć pewność, że usługa zostanie wykonana poprawnie i zgodnie ze sztuką budowlaną, lecz również samodzielnie jesteśmy w stanie zrobić to dobrze.

firmy budujące domy jednorodzinne

Budowa domu bez firmy budowlanej

Biorąc pod uwagę możliwość budowy domu bez usług firmy budowlanej należy oszacować swoje możliwości, gdyż nie jest to najłatwiejsze zadanie. Taki system daje swobodę czasu wykonywania prac, lecz w większości przypadków idzie ona trochę dłużej, a im dłuższy czas realizacji budowy domu, tym wyższe koszty jego wybudowania, gdyż płacimy nie tylko za właśnie budowany dom, ale również za miejsce, w którym aktualnie mieszkamy. Poza potrzebnymi materiałami oraz dokumentami do budowy domu jest również potrzebny sprzęt, bez którego nie będziemy w stanie zrealizować niektórych etapów budowy. Korzystając z usługi firmy budowlanej wiemy, że każde z potrzebnych narzędzi będzie zapewnione bez konieczności jego kupowania.