Dom pod klucz – czy się opłaca?

 

Budowa domu to duże przedsięwzięcie, które może zająć wiele czasu, ale i pochłania wiele pieniędzy. Budowa domu „pod klucz” jest określeniem ostatniego etapu budowy domu, do którego wystarczy wybrać meble i wprowadzić się. Firmy budowlane od lat oferują możliwość wykonania domu pod klucz, w którym inwestor nie musi obawiać się o żaden z etapów budowy, gdyż wynajęta firma zajmie się wszystkim. W takim gotowym domu podpięte są wszelkie instalacje oraz media.

 

Budowa domu pod klucz a stan deweloperski

Dom pod klucz wyróżnia się kompletem podłączonych mediów, a dom w stanie deweloperskim jest zupełnie nieprzygotowany do zamieszkania. Stan deweloperski domu oznacza ocieplony budynek ze wszelkimi instalacjami, balustradami, drzwiami, bramą garażową i innymi. Wnętrze w domu pozwala na wdrożenie prac wykończeniowych. Dom w stanie deweloperskim nie ma położonych płytek, gotowych ścian (są jedynie otynkowane). Dodatkowo w takim domu nie ma grzejników, parapetów czy również pieca. Czasem zdarza się u niektórych deweloperów, że taki piec czy parapety się pojawią, lecz jest to mniejszość.

budowa domów jednorodzinnych

Jakie są zalety domu pod klucz

Zdecydowanymi zaletami domu pod klucz są wygoda oraz oszczędność czasu. Przekazanie budowy domu fachowej firmie pozwala zapobiec wszelkim przestojom. Wybrana firma zajmie się zamówieniem odpowiednich materiałów oraz specjalistów, dzięki czemu nie ma zastojów podczas budowy, a wynajęte firmy mogą wynegocjować dla nas o wiele niższe ceny materiałów. Na koszt budowy domu pod klucz może wpływać położenie inwestycji, gdyż dojazd do miejsca budowy może wpłynąć na cenę za wykonaną usługę. Zaletą jest zdecydowanie oszczędność czasu oraz ogromna wygoda. Warto przeanalizować różnorodne oferty, by znaleźć taką, która spełni nasze oczekiwania i zaoferuje najlepszą cenę. Dobierając ofertę pod swoje potrzeby i upodobania można wybrać taką, która obejmie odpowiedni zakres prac.

Budowa domu pod klucz zapewnia ciągłość prac i działań, które są odpowiednio skoordynowane. Jeśli mamy w planach wybudować dom w zupełnie innym mieście bądź kraju potrzebujemy osoby, która zajmie się regularnym pilnowaniem stanu robót oraz pilnowaniu ich wykonania. Ogranicza to konieczność dojazdów do miejsca inwestycji. Jeśli nie masz doświadczenia w budowie domu, to pomoc takiej firmy zdecydowanie może wspomóc Cię, a nawet wyręczyć w niektórych kwestiach. 

firmy budujące domy jednorodzinne

Dom pod klucz – koszty

Koszty budowy domu pod klucz są wyższe niż standardowa budowa, gdyż firma zajmująca się całą budową domu dopilnuje wszystkich formalności, terminów oraz kontaktów z podwykonawcami. Koszt domu pod klucz jest również wyższy niż dom w stanie deweloperskim o około 25%, gdyż do kosztu budowy dochodzi również aspekt projektu aranżacji domu, robocizny, pracy nad wykończeniem wnętrz. Cenę domu pod klucz wylicza się za metr kwadratowy, a ich wysokość zależy od miejsca, możliwości i potrzeb inwestora. Warto wiedzieć, że budowa domu pod klucz nie obejmuje wykończenia oraz aranżacji przestrzeni przydomowej.