Ile trwa budowa domu?

 

Temat budowy domu jest bardzo szerokim zagadnieniem, na który wpływa bardzo wiele czynników. Czas trwania budowy domu można określić orientacyjnie biorąc pod uwagę technologie, jakie będziemy stosować podczas budowy, znajomość firm budowlanych i wykończeniowych oraz plan budowy.

 

Różne sposoby budowy domu

Sposób tradycyjny – dom murowany

Chcąc wybudować dom szybko i bez zastojów możemy zdecydować się na pomoc firmy, która będzie się kontaktować z każdym specjalistą i fachowcem. Dobrym rozwiązaniem jest również znalezienie jednej firmy, która zajmie się więcej niż jednym elementem budowy, co przełoży się na sprawniejsze wykonanie prac i mniejsze przestoje czasowe, które mogą wyniknąć przy próbie skoordynowania prac kilku ekip budowlanych. Domy murowane są długotrwałym przedsięwzięciem, lecz przy odpowiednim przygotowaniu harmonogramu prac budowlanych mogą odbyć się one bez zastojów. Jeśli zależy nam na terminowości budowy, to trzeba zorientować się, ile z materiałów, które są nam potrzebne dostaniemy od ręki w najbliższych składach budowlanych, a które wymagają wcześniejszego zamówienia.

Odpowiednio zaplanowane elementy budowy pozwolą określić terminy do zamówienia konkretnych firm. Przy budowie domu w sposób tradycyjny ważny jest sezon budowy, gdyż w zależności od wykonywanych robót potrzebne są określone warunki atmosferyczne, co również wpływa na wydłużenie bądź skrócenie czasu trwania budowy domu. Uśredniając wszystkie aspekty czasowe możemy przyjąć, że budowa standardowego domu mieszkalnego będzie trwać około dwóch sezonów, w których w pierwszym dom doprowadza się do stanu surowego zamkniętego, a w drugim wykańcza.

budowa domów jednorodzinnych

Sposób modułowego budowania domu

Jest to nowoczesne spojrzenie na budowę domu, gdyż polega na budowaniu go z gotowych elementów. Wszystkie elementy wykonuje się po wcześniejszych pomiarach i ustaleniach z inwestorem. Gotowe elementy przyjeżdżają transportem i zostają zamontowane przez ekipę budowlaną. Większość takich realizacji wybranych jest z gotowych projektów, gdyż dzięki temu czas realizacji jest o wiele krótszy. Istnieje możliwość zamówienia projektu domu pod swoje indywidualne potrzeby, lecz wtedy czas realizacji jest o wiele dłuższy. Modułowe budowanie domu do stanu surowego trwa nawet kilka dni. Jest to jednak trochę droższa metoda niż tradycyjna budowa domu murowanego.

firmy budujące domy jednorodzinne

Sposób budowy domu z bali

Domy z bali są specyficzne w wyglądzie, gdyż przypominają wyjątkowe górskie chatki. Drewno wykorzystywane w domu z bali powinno posiadać odpowiedni poziom wilgotności i wytrzymałości, gdyż przez lata będzie miało na sobie wiele obciążenia i styczności z warunkami atmosferycznymi. Czas trwania takiej budowy nie jest dłuższy niż budowa domu murowanego.

 

 Sposób budowy domu ze styropianu

Jest to bardzo nowoczesna technologia budowy domu, która polega na układaniu pustaków styropianowych wypełnionych betonem. Technologia ta świetnie się sprawdza przy budowie domu samodzielnie metodą gospodarczą. Bloczki styropianowe są bardzo dobrym izolatorem cieplnym, dzięki czemu nie trzeba dodatkowo go ocieplać. Taki dom zbudowany ze styropianu może spełniać wymagania domu pasywnego i energooszczędnego. Budowa domu takim sposobem jest dosyć szybka i prosta w realizacji. Zdecydowanie, jeśli chcemy, by budowa domu systemem gospodarczym poszła szybko, to możemy się na niego zdecydować.

Czas budowy domu 

Czas trwania budowy domu jest bardzo zróżnicowany w zależności od wybranej technologii. Chcąc zaoszczędzić sobie zmartwień i wieloletniej pracy nad budową warto w odpowiedni sposób zaplanować każdy z etapów. Wybierając konkretną technologię budowy domu można określić czas realizacji budowy. 

budowa domów jednorodzinnych