Jakie okna wybrać do domu jednorodzinnego?

Nowe warunki techniczne dla budownictwa jednorodzinnego zakładają maksymalne obniżenie energochłonności budynków i podążają w stronę budownictwa zeroenergetycznego. To prowadzi do sytuacji, w której inwestorzy zwracają szczególną uwagę na wybór materiałów budowlanych i konstrukcyjnych, a także stolarki okiennej i drzwiowej. Jakie okna wybrać do domu jednorodzinnego?

 

Współczynnik przenikania ciepła a wybór okien

Pod uwagę z pewnością warto wziąć współczynnik przenikania ciepła (U). To parametr, który opisuje ilość ciepła, jaka w ciągu jednej godziny przeniknie przez 1m2 powierzchni płaskiej okna. Im niższa wartość współczynnika U, tym niższe straty ciepła w sezonie jesienno-zimowym. Wartość współczynnika przenikania ciepła zależy od kilku czynników:

  • budowy profili,
  • konstrukcji okna,
  • zastosowanego pakietu szybowego,
  • rodzaju użytych uszczelnień,
  • jakości wykonania produktu.

Obecnie szczególnie polecane są okna z pakietem trzyszybowym. Uważa się je za najbardziej efektywne pod względem izolacji cieplnej, jak również pod względem izolacji akustycznej.

budowa domów jednorodzinnych

Okna do domu jednorodzinnego a komfort użytkowania

Przed wyborem stolarki okiennej warto zastanowić się nie tylko nad tym, jakie okna spełnią nasze wymagania dotyczące parametrów cieplnych, ale również które z nich będą najbardziej komfortowe w użytkowaniu i najlepiej wpiszą się w projekt budynku. Producenci okien oferują szeroki wybór systemów:

  • okna plastikowe,
  • okna drewniane,
  • okna aluminiowe.

Wybór materiału determinuje powierzchnię przeszkleń oraz funkcjonalność okien. Z tego względu obok okien drewnianych coraz większą popularnością cieszą się systemy aluminiowe. Aluminiowe profile okienne dają możliwość tworzenia okien wielkopowierzchniowych o stosunkowo niewielkiej masie własnej, które doskonale wpisują się w nowoczesne projekty architektoniczne.

firmy budujące domy jednorodzinne

Jak dobrać rozmiar przeszklenia?

Powszechnie uważa się, że im większe przeszklenia, tym większe ryzyko utraty ciepła. Tymczasem szyby stanowią najcieplejszy element okien. Wybór rozmiaru okna powinien więc być podyktowany nie tyle względami energetycznymi, ile walorami funkcjonalnymi. Duże przeszklenia bardzo dobrze sprawdzają się w części dziennej domu – salonie, jadalni. W pokojach dziecięcych i sypialniach najlepiej sprawdzają się okna o standardowych wymiarach.

Czy sposób otwierania okna ma znaczenie?

Wybierając stolarkę okienną powinniśmy się również zastanowić nad najwygodniejszym dla domowników oraz dostostosowanym do projektu wnętrza sposobie otwierania okien. Producenci oferują nam w tym zakresie:

  • okno rozwierane oraz okno uchylno-rozwierane,
  • okna odchylne (tego typu okna otwierają się na zewnątrz, od dołu, co umożliwia wentylowanie pomieszczeń również w czasie deszczu),
  • okna przesuwane.

Okna przesuwane są powszechnie wybierane jako okna balkonowe i tarasowe. Zapewniają wygodny dostęp do balkonu, tarasu, ogrodu. Dlatego też okna przesuwane są obecnie jednym z najczęściej wybieranych rodzajów okien w obiektach mieszkalnych z dostępem do zewnętrznej przestrzeni wypoczynku i rekreacji.