Kiedy najlepiej rozpocząć budowę domu?

Wybór odpowiedniego momentu na rozpoczęcie budowy domu ma olbrzymi wpływ na pomyślne sfinalizowanie całej inwestycji. Wpływa zarówno na spodziewany czas realizowania poszczególnych robót, jak i możliwości ich przeprowadzenia w sposób kontrolowany i bezpieczny. W tym artykule prezentujemy kluczowe porady dotyczące ustalania daty rozpoczęcia budowy. Nasi czytelnicy dowiedzą się, jaki ma wpływ na generowanie kosztów oraz jaka pora roku okazuje się najlepszym momentem na rozpoczęcie inwestycji.

 

Ile trwa budowa domu?

Budowa domów może trwać kilkanaście miesięcy jak i kilka lat. Zależy to przede wszystkim od standardu nieruchomości, która powstaje, jej konstrukcji, stosowanej technologii oraz budżetu inwestora. Osoby, które załatwiły już wszelkie formalności oraz spełniły narzucone przez prawo wymogi, mogą przejść do kluczowego etapu – ustalenia daty rozpoczęcia prac oraz przygotowania harmonogramu ich realizowania. Warto nie zostawiać tego zadania na później, ale podjąć się od razu po uzyskaniu wszystkich niezbędnych zezwoleń.

Moment rozpoczęcia budowy – jak ustalić?

Zazwyczaj prace budowlane rozpoczynają się w okresie wczesnej wiosny, czyli w marcu lub też kwietniu. W miesiącach tych maleje zagrożenia wystąpienia przymrozków, a czas aktywności słonecznej się wydłuża. Daje to duże szanse, że w ciągu roku uda się doprowadzić dom do stanu surowego. Oznacza to, że sfinalizowane zostaną wszelkie niezbędne roboty ziemne, postawione zostaną fundamenty oraz ściany wraz z zadaszeniem.

budowa domów jednorodzinnych

Tempo wykonywania prac budowlanych

W trakcie finalizowania inwestycji nie należy się przesadnie spieszyć, ani tym bardziej unikać przerw technicznych. Mogą one pomóc w wykryciu potencjalnych nieprawidłowości konstrukcyjnych lub deformacji betonu, tynku lub zastosowanych materiałów. Ponadto nowe domy i ich fundamenty potrzebują czasu by wyschnąć, a tym samym uzyskać docelowy poziom stabilności.

firmy budujące domy jednorodzinne

Sporządzanie harmonogramu budowy domu

Nowe domy wymagają stworzenia harmonogramu, który określi najważniejsze sprawy związane z realizowanymi pracami. Niezbędne jest sporządzenie kosztorysu, wyznaczenie odpowiedniej osoby na stanowisko inspektora, ustalenie terminów realizacji zamówień na materiały oraz wskazać spodziewaną datę, w której przeprowadzony zostanie odbiór budynku.

Oczywiście nie zawsze udaje się zrealizować wszystkie zamierzone prace zgodnie z planem. Często czas potrzebny na zrealizowanie poszczególnych prac wydłuża się – choćby z przyczyny zmiennej aury pogodowej. Ponadto czas realizacji budowy zależy od samej organizacji przebiegu prac oraz sprawnego zarządzania.

Najważniejsze prace po rozpoczęciu budowy domu

Moment rozpoczęcia budowy domu powinien zostać określony na podstawie precyzyjnie przeprowadzonych pomiarów. Pierwszym istotnym zadaniem, które może zaangażować pracowników na wiele tygodni, jest wyrównanie terenu, na którym dom powstanie. Do kolejnych należy wytyczenie miejsca położenia budynku, stworzenie fundamentów, ścian nośnych, wykopanie stropów oraz betonowanie schodów. Następnie realizowane są prace związane z dachem – montażem więźby, układanie pokrycia. Na koniec montuje się stolarkę drzwiową i okienną oraz wznosi ścianki działowe.